Skraćenice EdP, EdT i EdC su ti nepoznanice? Na pravom si mjestu jer ti donosim kratko i jednostavno objašnjenje ovih pojmova, od najslabijeg intenziteta prema najsnažnijem, s po jednim primjerom svakog da sljedeći put kad budeš u dućanu možeš iz prve ruke pomirisati i procijeniti koji ti najviše odgovara.
#1 EAU FRAICHE (osvježavajuća toaletna voda)
Kad doslovno prevedeš, dobiješ pojam "svježa voda" što najbolje opisuje ovaj tip mirisa. Ova vrsta parfema je poprilično razrijeđena te u sebi sadrži 1 do 3% alkohola, a to znači da će se najkraće zadržati na tvojoj koži (manje od jednog sata).
#2 EAU DE COLOGNE (kolonjska vodica)
Jo Malone London - English Pear & Freesia
Kolonjska voda je najstariji naziv za parfem, najčešće korišten u sjevernoj Americi za muške mirise. Lagane i osvježavajuće formulacije, uglavnom ispunjen citrusnim notama, ovaj miris u sebi sadrži 2-4% alkohola i to ga čini drugi po brzini ishlapljivanja – 2 sata.
#3 EAU DE TOILETTE (toaletna voda)
K BY DOLCE AND GABBANA
Lagani sprej koji sadrži 5 do 15% čiste mirisne esencije koja je rastvorena u alkoholu, što je čini izdržljivom oko 3 sata. Najbolje ju je upotrebljavati na koži odmah nakon tuširanja ili brijanja, za najbolji efekt.
#4 EAU DE PARFUM (parfem)
TOM FORD ROSE PRICK
U historiji se ovim pojmom označavalo parfeme za oba pola. Kad danas kažeš parfem, pomislit ćeš na EdP, a ne na proizvod pod brojem #5 (koji je zapravo intenzivnija verzija parfema). Sadrži 15 do 20% alkohola i traje 5 do 8 sati.
#5 PERFUME (intenzivniji parfem)
CHANEL NO.5 PURE PARFUM
Najintenzivnija i najskuplja verzija mirisa dolazi od latinske riječi per fumum, što prevedeno znači "kroz dim". Pomalo masnije teksture, ovaj tip mirisa u sebi sadrži 20 do 30% čiste parfemske esencije. Samo jedan špric je dovoljan da miris potraje 24 sata.
- Patricia